Bezpłatna mammografia w powiecie

mammografia1-290x290Starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski informuje, że 10 i 11 lipca 2012 r. w Powiecie Kołobrzeskim można wykonać bezpłatne badanie mammograficzne w ramach NFZ. Jest to Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

Program skierowany jest do kobiet w przedziale wiekowym od 50 do 69 roku życia. Lekarze apelują, że w tej grupie badanych zaobserwowano znaczny wzrost zachorowań na nowotwór złośliwy, jakim jest rak piersi. Panie w wieku do 50 lat lub powyżej 69 roku życia i nie młodsze niż 35 lat, mogą również wykonać badanie w mammobusie, za uiszczeniem opłaty w wysokości 80 zł. Potrzebne będzie również zaświadczenie od lekarza dowolnej specjalizacji o braku przeciwwskazań do wykonania badania.

Rentgenowskie badanie piersi jest najbardziej skuteczną metodą w diagnostyce wczesnych objawów raka piersi. Wczesne wykrycie nowotworu daje duże szanse na wyleczenie choroby, dlatego warto się badać. Wbrew przekonaniom mammografia jest badaniem bezpiecznym i wykonywanym przy użyciu minimalnej dawki promieniowania X.

Badania wykonuje firma FADO Centrum Usług Medycznych z Gdyni dysponująca aż 13 mobilnymi pracowniami mammograficznymi. Panie, które planują wykonać badanie w mammobusie prosimy o wcześniejsze zarejestrowanie się pod nr tel: 801 080 007 lub 58 666 2 444 lub na www.fado.pl, a także o przyniesienie ze sobą dowodu osobistego.

Miejscowości w których stanie mammobus:
- Dygowo – 10 lipca na Placu Wolności
- Ustronie Morskie – 11 lipca przy Ośrodku Zdrowia ARS MEDICA

Starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski zachęca Panie do wykonania badania mammograficznego, ponieważ zdrowie jest najważniejsze!

 


 

informacja: Marta Ernestowicz, stażystka
Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu, 04.07.2012 r.