Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego "Okruszek" w ramach prowadzonego projektu "Twoje życie - Twój wybór" sfinansowanego ze środków pochodzących z dotacji Gminy Miasto Kołobrzeg wzięli udział w cyklu warsztatów profilaktyczno–edukacyjnych.
Celem zadania było wdrożenie psychospołecznych programów profilaktyczno-edukacyjnych skierowanych do młodzieży i dzieci, uczących postaw i umiejętności służących zdrowemu i trzeźwemu stylowi życia.
Klasy I-III uczestniczyły w programie pt. "Cukierki" który został oparty na bajce profilaktycznej Agnieszki Grzelak "Cukierki".
Celem programu było miedzy innymi:
- przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych;
- kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi;
- nauka postaw asertywnych względem osób nieznajomych.
Do uczniów klas IV-VI został skierowano program profilaktyczny "Potrafię być sobą" w którym oprócz podstawowej wiedzy na temat uzależnień, narkotyków i alkoholu główny nacisk położony jest na trening zachowań, który pozwala uczniom spokojnie, stanowczo, skutecznie chronić siebie i to co jest dla nich ważne: zdrowie, wolność, więzi z innymi ludźmi, a przede wszystkim nie obawiać się czyjejś presji.
Uczniowie gimnazjum uczestniczyli w programie "Nie daj się oszukać. Dopalacze toteż narkotyki".
W ostatnim czasie słyszymy w mediach, a także w najbliższym otoczeniu, o produktach zwanych "dopalaczami", które posiadają właściwości psychoaktywne zbliżone do działania narkotyków. Sprzedawcy reklamowali je jako środki pobudzające, poprawiające pamięć, koncentrację uwagi czy pozwalające zrelaksować się. Jednocześnie producenci "dopalaczy" w ofercie handlowej zamieszczali informacje, że są to produkty kolekcjonerskie, sole do kąpieli, nawozy do kwiatów "nie nadające się do spożycia". Część młodzieży, która nigdy wcześniej nie eksperymentowała z środkami psychoaktywnymi połknęła ten "haczyk", dała się oszukać. Inni - zażywający narkotyki, czy od nich uzależnieni zaczęli stosować "dopalacze" jako legalne środki zastępcze, alternatywne do narkotyków.
Celem programu było rozbrojenie mitów na temat środków psychoaktywnych takich jak dopalacze i inne narkotyki-zastępowanie ich rzetelną wiedzą, uświadomienie i modyfikacja w kierunku zdrowego stylu życia zagrażających postaw dotyczących używania środków psychoaktywnych.
Programy profilaktyczno–edukacyjne zrealizował Pan Andrzej Rakowski z Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Płocku.