W sobotę 28 stycznia 2017 roku w Hotelu Marine w Kołobrzegu odbyła się IV Kołobrzeska Gala Biznesu i Ekorozwoju, podczas której wręczone zostały Nagrody Starosty Kołobrzeskiego „Perły Powiatu”.
Podczas sobotniej Gali po raz dziesiąty i jubileuszowy wręczone zostały Nagrody Starosty Kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego - Perły Powiatu. Czwarta edycja imprezy odbyła się pod honorowym patronatem Przewodniczącego Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Stanisława Gawłowskiego. Galę poprowadził Mikołaj Cieślak.
Perła Powiatu jest wyjątkową statuetką, przyznawaną za działalność społeczną, gospodarczą oraz proekologiczną na terenie Powiatu Kołobrzeskiego. W roku 2017 do grona wspaniałych laureatów dołączyli:
Perła Powiatu o wymiarze gospodarczym
Perłę Powiatu o wymiarze gospodarczym, za działalność na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego, przeciwdziałanie bezrobociu, promocję Kołobrzegu w kraju i za granicą oraz kolejny znakomity przykład, jak udany biznes mogą stworzyć młodzi ludzie otrzymała Kołobrzeska Fabryka Piwa Colberg, a statuetkę odebrał Prezes Firmy Pan Piotr Małetka.
Jak mówił Starosta: "W roku 2016 otrzymali Perłę Regionu w 16-tej edycji Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów” za najlepszy regionalny i lokalny produkt żywnościowy. Ich firma powstała, aby wskrzesić na naszych ziemiach zapomnianą już tradycję warzenia pewnego złotego trunku. Trudno nie przyznać im racji, tym bardziej, że w przedwojennym Kolbergu piwo było cenionym wyrobem, którym miasto mogło pochwalić się nie tylko na terenie Pomorza, ale znane było również w całych ówczesnych Niemczech. Co warte podkreślenia, nadrzędnym celem tej firmy jest promowanie naszego powiatu i jak sami mówią jej właściciele: tak, aby każdy mieszkaniec Kołobrzegu mógł być dumny z lokalnego wyrobu, a każdy turysta, który skosztuje niepowtarzalnego smaku piwa, zawsze mile wspominał pobyt w tej okolicy i jeszcze chętniej do nas wracał. Dziś tworzą lokalną markę, której siedziba mieści się w zabytkowej „Wieży Ciśnień”. Jednocześnie intensywnie pracują nad uruchomieniem linii produkcyjnej w Kołobrzegu, aby każdy mógł spróbować oryginalnego złotego trunku warzonego wyłącznie w naszym mieście."
Perła Powiatu za działalność proekologiczną
Perłę Powiatu za działalność proekologiczną, ochronę środowiska oraz promowanie dziedzictwa kulinarnego naszego powiatu otrzymało Gospodarstwo Zagon z Ząbrowa - Państwo Elżbieta i Sławomir Kuczma.
Jak argumentował Starosta: "Druga statuetka ma wymiar zarówno gospodarczy jak i ekologiczny. Z pewnością powędruje do osoby, która tak zawzięcie promuje nasz Powiat, że na jej wyrób natknąłem się nawet na Litwie. Razem z mężem od lat prowadzą gospodarstwo, które otrzymało certyfikat uczestnictwa w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego. Na co dzień zajmują się ekologiczną produkcją roślinną. Ich koronnym produktem, rozpoznawalnym już nie tylko u nas, ale nawet poza granicami kraju, jest oczywiście ogórek kołobrzeski. Wytwarzany z własnych surowców, tradycyjnymi metodami przy wykorzystaniu naturalnej wody solankowej, pozyskiwanej ze źródła w Kołobrzegu. Ogórek kołobrzeski został nagrodzony Perłą w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów" oraz wpisany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na listę produktów tradycyjnych województwa zachodniopomorskiego. Słyszałem, że teraz przyszedł czas na kołobrzeską kiszoną kapustę, która ma zrobić równie zawrotną karierę co ogórek. Czekamy i trzymamy kciuki!"
Perła Powiatu o wymiarze społecznym
Perła Powiatu o o wymiarze społecznym, za działalność na rzecz propagowania, krzewienia i upowszechniania idei i zasad paraolimpizmu oraz inspirowanie do podejmowania wielkich wyzwań i uprawiania sportu przez osoby niepełnosprawne w Powiecie Kołobrzeskim powędrowała do srebrnego medalisty z Rio de Janeiro 2016 Pana Roberta Jachimowicza.
"Trzecia statuetka ma wymiar społeczny. To trudna, ale i piękna historia, przepełniona wiarą, która przenosi góry, ambicjami i determinacją. Po ogromnej walce z przeciwnościami losu i z sobą samym, po latach wyrzeczeń i wysiłku, ta historia jest zakończona happy endem. Trzecia Perła Powiatu powędruje za chwilę w ręce osoby, która odniosła niesamowity sukces, który dla nas wszystkich powinien być przykładem, jaką siłą dysponuje człowiek w walce z przeszkodami na swojej drodze. To pierwszy polski medalista igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro roku 2016. Osoba, która wywalczyła srebrny medal w rzucie dyskiem. A było to dokładnie 16 lat po tym, jak w na igrzyskach w Sydney niesprawiedliwie go zdyskwalifikowano i odebrano mu medal. Po 13 latach od rzucenia sportu, wrócił w pięknym stylu na samo podium i w wieku 49 lat zdobył srebro na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio." - powiedział Tomasz Tamborski.
materiał video: portal www.miastokolobrzeg.pl
zdjęcia: Przemysław Gryń portal: www.miastokolobrzeg.pl