W środę 29 listopada 2017 roku odbyło się kolejne posiedzenie zespołu zadaniowego do spraw zarządzania ruchem na drogach powiatowych i gminnych, działającego przy Staroście Kołobrzeskim Tomaszu Tamborskim.
Na spotkaniu rozpatrzono następujące wnioski:
1. Wniosek radnego Krzysztofa Plewko przesłany przez Urząd Miasta Kołobrzeg w sprawie ograniczenia tonażu na ul. Kossaka w Kołobrzegu, zespół zadaniowy zaopiniował negatywnie. Istniejące rozwiązanie zostało przeanalizowane i wybrane jako optymalne, ul. Św. Wojciecha oraz ul. Kossaka tworzą łącznik między drogą wojewódzką, a drogą powiatową. Łącznik ten skraca drogę przejazdu pojazdów firm położonych przy ww. ulicach. Ponadto z informacji udzielonych przez pracownika Urzędu Miasta Kołobrzeg wynika, że drogi te zostały przystosowane do ruchu pojazdów ciężarowych.
2. Wniosek Wójta Gminy Ustronie Morskie w sprawie ograniczenia prędkości do 30 km/h w miejscowości Kukinia, zespół zadaniowy zaopiniował negatywnie. Aktualnie w miejscowości Kukinia obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, ukształtowanie drogi oraz otoczenia pozwalają kierowcy ocenić sytuację na drodze i nie ma potrzeby wprowadzenia dodatkowego ograniczenia prędkości. W przypadku podejrzeń, że kierowcy nie przestrzegają obowiązującego ograniczenia prędkości, należy zgłosić sprawę Policji, która ma możliwość przeprowadzenia kontroli radarowej.
3. Wniosek Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu przesłany przez Urząd Miasta Kołobrzeg w sprawie likwidacji przejścia dla pieszych na ul. Szpitalnej w Kołobrzegu, zespół zadaniowy zaopiniował negatywnie. Urząd Miasta Kołobrzeg wystąpi o wycinkę drzewa rosnącego w trójkącie widoczności, odnowi oznakowanie poziome P-10 i sprawdzi działanie latarni, która znajduje bezpośrednio przy przejściu dla pieszych.
4. Wniosek Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu przesłany przez Urząd Miasta Kołobrzeg w sprawie ustawienia barier U-12a na końcu ścieżki rowerowej na ul. Łopuskiego przy ul. Szpitalnej, zespół zadaniowy zaopiniował negatywnie. Na ul. Łopuskiego są ustawione znaki C-13 oraz C-13a, które wyznaczają początek i koniec ścieżki rowerowej. Mając na uwadze bezpieczeństwo ruchu drogowego, ustawienie barier na ścieżce rowerowej może spowodować, że piesi błędnie zinterpretują ustawione bariery i będą poruszali się ścieżką rowerową zamiast chodnikiem wyznaczonym obok, natomiast rowerzyści mogą wjechać w bariery.
5. Wniosek w sprawie wyznaczenia przystanków autobusowych na drodze powiatowej nr 3309Z na wysokości osiedla Vilpark w Charzynie, zespół zadaniowy zaopiniował pozytywnie. Zarząd Dróg Powiatowych w Kołobrzegu zwróci się z wnioskiem o uzgodnienie lokalizacji przystanków do Rady Gminy Siemyśl i po pozytywnym uzgodnieniu wyznaczy przedmiotowe przystanki.
6. Po dokonanej analizie wniosku w sprawie poprawy oznakowania ciągu pieszo – rowerowego na ul. Wyzwolenia w Dźwirzynie na wysokości od ul. Hanki Sawickiej do końca zatoki autobusowej, zespół zadaniowy podtrzymuje swoje stanowisko, że aktualna organizacja ruchu została dostosowana do uzgodnień z poprzednich pism. Poprzednia organizacja ruchu przewidywała rozdzielenie ruchu rowerowego i pieszego na ww. odcinku, zespół zadaniowy uznał za zasadne wprowadzenie ciągu pieszo – rowerowego i zlecił ustawienie odpowiedniego oznakowania pionowego C-13/16 w układzie poziomym oraz poprawienie malowania oznakowania poziomego. Nie ma możliwości ustawienia barier w ciągu pieszo – rowerowym z uwagi na zagrożenie, jakie mogą one spowodować dla rowerzystów. Zlikwidowanie ścieżki rowerowej na całym jej odcinku przy ul. Wyzwolenia w Dźwirzynie nie jest możliwe z uwagi, iż inwestycja wykona na drodze powiatowej 3152Z w miejscowości Dźwirzyno miała na celu oddzielenie ruchu rowerowego od ruchu samochodowego, co znacząco poprawiło bezpieczeństwa ruchu drogowego.
7. Wniosek w sprawie przeniesienia przystanku z okolic Sklepu Biedronka w miejsce, gdzie znajdował się on przed remontem ul. Wyzwolenia w Dźwirzynie – zespół zaopiniował negatywnie. Przedmiotowy przystanek autobusowy został wykonany zgodnie z projektem i obowiązującymi przepisami, jego przesunięcie wiązałoby się z koniecznością likwidacji miejsc postojowych zlokalizowanych na odcinku pomiędzy ul. Cichą a ul. Rybacką oraz z wysokimi kosztami wykonania przebudowy oraz likwidacji istniejącej zatoki autobusowej;
8. Wniosek w sprawie zmiany oznakowania poziomego poprzez umożliwienie wyjazdu w lewo z drogi gminnej ul. Cichej na drogę powiatową ul. Wyzwolenia w Dźwirzynie – zespół zaopiniował pozytywnie.
9. Wniosek w sprawie zmiany oznakowania poziomego poprzez umożliwienie wyjazdu w lewo ze zjazdu i przekraczania linii P-4 przy kościele na ul. Wyzwolenia w Dźwirzynie – zespół zaopiniował negatywnie. Na ul. Wyzwolenia w Dźwirzynie oznakowanie poziome zostało zaprojektowane i dostosowane do istniejących przepisów, w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na przejściach dla pieszych wykonano azyle i normatywne długości oznakowania poziomego. Wprowadzenie wnioskowanej zmiany stworzy dodatkowe punkty kolizyjne, co pogorszy bezpieczeństwo ruchu drogowego.
10. Wniosek w sprawie odwodnienia ul. Wyzwolenia w Kołobrzegu - zespół nie rozpatrzył wniosku, gdyż dotyczy on inwestycji drogowej. Zespół zajmuje się tylko sprawami organizacji ruchu, natomiast wykonanie inwestycji leży w gestii poszczególnych zarządców dróg.
11. Wniosek Wójta Gminy Siemyśl zespół zadaniowy zaopiniował następująco:
- w sprawie zapewnia oznakowania miejsc zatrzymania się pojazdów wykonujących przewóz dzieci do szkół i przedszkoli, zespół zadaniowy ustalił, że przystanki autobusowe są wyznaczone przy drogach powiatowych znakami D-15 i autobusy przewożące dzieci mogą z nich korzystać. W przypadku potrzeby wyznaczenia dodatkowych przystanków należy doprecyzować wniosek o lokalizacje;
- w sprawie ustawienia znaku B-25 na wyjeździe z miejscowości Nieżyn w stronę Siemyśla – pozytywnie. Zarząd Dróg Powiatowych w Kołobrzegu dostosuje organizację ruchu;
- w sprawie ustawienia znaku A-17 za tablicą miejscowości Charzyno w kierunku Nieżyna oraz przy tablicy Mącznik w kierunku Charzyna – negatywnie. Znak A-17 umieszcza się w pobliżu szkół podstawowych, gimnazjów, placówek prowadzących zajęcia z dziećmi, terenów zabaw i innych takich miejscach. Funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu udzielił informacji, że na przedmiotowym odcinku nie odnotowano żadnych niebezpiecznych sytuacji z udziałem pieszych;
- w sprawie wymalowania przejścia dla pieszych w obrębie skrzyżowania w miejscowości Nieżyn – negatywnie. Przejścia wyznacza się w miejscach, gdzie istnieje po obu stronach drogi chodnik i wynika to z potrzeby ruchu. W obrębie skrzyżowania znajdują się pobocza drogowe;
- w sprawie dotyczącej remontu dróg powiatowych - zespół nie rozpatrzył wniosku, gdyż dotyczy on inwestycji drogowej. Zespół zajmuje się tylko sprawami organizacji ruchu, natomiast wykonanie inwestycji leży w gestii poszczególnych zarządców dróg;
- w sprawie zamontowania progu zwalniającego na ul. Ogrodowej w Siemyślu na wysokości posesji nr 16 i 17 – negatywnie. Progi zwalniające są urządzeniami do ograniczenia prędkości pojazdów i można je stosować wyłącznie w tych miejscach i na tych odcinkach dróg, na których konieczne jest skuteczne ograniczenie prędkości pojazdów, jeżeli inne metody nie mogą być stosowane lub ich skuteczność jest niewystarczająca. Z informacji udzielonych przez funkcjonariusza Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu wynika, że w ostatnich latach nie stwierdzono żadnych zdarzeń na ww. drodze.
Skład zespołu:
- Tomasz Tamborski – Starosta Kołobrzeski,
- Mirosław Tessikowski – Etatowy Członek Zarządu,
- Helena Czerniawska – Radna Rady Powiatu w Kołobrzegu,
- Antoni Szarmach – Radny Rady Powiatu w Kołobrzegu, Członek Stowarzyszenia Turystyki Rowerowej „Bicykl” w Kołobrzegu,
- Dariusz Zawadzki – Przewodniczący Komisji Komunalnej Rady Miasta Kołobrzeg,
- Krystyna Strzyżewska – Radna Rady Miasta Kołobrzeg,
- Dariusz Trafas – Członek Stowarzyszenia Projekt Kołobrzeg,
- Mirosław Kędziorski – Komendant Straży Miejskiej w Kołobrzegu,
- Andrzej Rubas – Komenda Powiatowa Policji w Kołobrzegu,
- Karol Królikowski – Naczelnik Wydziału Komunalnego Urzędu Miasta Kołobrzeg,
- Krzysztof Filipowicz – Urząd Gminy Kołobrzeg,
- Magdalena Dąbrówka – Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Kołobrzegu,
- Czesław Malinowski – Specjalista w Sekcji Utrzymaniowej Zarządu Dróg Powiatowych w Kołobrzegu,
- Adrian Andrzejewski – Podinspektor w Wydziale Komunikacji w Starostwie Powiatowym w Kołobrzegu.