W sobotę 12 maja 2018 roku w Hotelu Diune w Kołobrzegu po raz ósmy wręczone zostały Nagrody Starosty Kołobrzeskiego „Kołobrzeskie Pegazy Kultury” w kategorii Twórca Kultury i Animator Kultury w ramach Majowych Spotkań z Kulturą.
Już po raz ósmy Pegazy powędrowały w kulturalne ręce twórców i animatorów z naszego powiatu. Galę Majowych Spotkań z Kulturą poprowadzili: Aleksandra Kostka, znana pogodynka z TVP2, laureatka Telekamery 2016 oraz spiker gal bokserskich - Piotr Dzięcielski.
W czasie trwania Gali Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Przyjaciele Okruszka” prowadziło zbiórkę dla swoich podopiecznych. Kwota, jaką udało się zebrać to 4 592 złotych. Zebrane środki przeznaczone zostaną na realizację przedsięwzięć rehabilitacyjnych, terapeutycznych oraz edukacyjno – kulturalnych, zmierzających do tworzenia optymalnych warunków wszechstronnego rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie.
Kołobrzeski Pegaz Kultury to nagroda, która została ustanowiona przez Starostę Tomasza Tamborskiego, aby doceniać i przyczyniać się do promocji osób działających w sferze kultury w zakresie jej animacji, a także aktywnej twórczości. O laureatach, jak zawsze, zadecydowała specjalnie powołana Kapituła, składająca się z redaktorów i dziennikarzy działających na terenie Powiatu Kołobrzeskiego.
W kategorii Animator Kultury 2018 nominowanymi zostali:
- Akademia Smaku i Rękodzieła Pasyonatca w Ustroniu Morskim - stworzona i prowadzona przez Natalię Jastrzębską - kreatywne warsztaty dla dzieci i młodzieży, zajęcia plastyczne, rękodzielnicze, animacyjne i kulinarne.
- Art Vision Group - Agencja Artystyczno-Eventowa – Agnieszka Ulman i Piotr Sak – organizator wielu akcji, warsztatów artystycznych oraz koncertów charytatywnych w naszym mieście.
- Halina Filip - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Galla Anonima w Kołobrzegu. Organizatorka licznych spotkań literackich z udziałem mieszkańców. W 2016 roku została odznaczona przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi.
- Kołobrzeskie Spotkanie z Piosenką Różną WODNIKUS - impreza promująca tzw. "muzykę nieobojętną", czyli poezję śpiewaną, piosenki turystyczne, żeglarskie, autorskie i kabaretowe oraz amatorskich twórców z nią związanych. Pierwsza edycja odbyła się w grudniu 1989 roku w świetlicy Zespołu Szkół Mechanicznych w Kołobrzegu.
- Laboratorium Pomysłów - Beata Mieczkowska-Miśtak - osoba, która odkryła na nowo smaki kuchni kołobrzeskiej, jej śledzik został uznany za smak regionu i wpisany na listę produktów tradycyjnych. Autorka książki „Smaczny Kołobrzeg”. Organizatorka wielu zabaw z kuchnią dla najmłodszych. Związana z Kołobrzeskim Stowarzyszeniem Inteligencji Twórczej.
- Zbigniew Mieszczak – założyciel kabaretu „Pend do linii” działającego przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Kołobrzegu, prezes Stowarzyszenia „Serce sercu”, zaangażowany w wiele projektów kulturalnych na terenie naszego powiatu.
- Stowarzyszenie Artystyczno-Taneczno-Sportowe "ZAJA" - Kamil Czarnecki – reżyser i choreograf, założyciel stowarzyszenia. Od lat pracuje z dziećmi i młodzieżą z naszego powiatu, rozwija ich wrażliwość i artystyczną twórczość.
Statuetkę w kategorii Animator Kultury odebrał Pan Kamil Czarnecki i jego Stowarzyszenie Artystyczno-Taneczno-Sportowe "ZAJA".
Nominowanymi w kategorii Twórca Kultury 2018 zostali:
- Piotr Bednarski – nestor kołobrzeskich poetów i pisarzy, jego książki tłumaczone były na siedem języków, laureat wielu literackich nagród ogólnopolskich. Mimo starszego wieku, wciąż służy pomocą i poradą wszystkim, który zaczynają swoją zabawę z piórem.
- Małgorzata Horyń-Olszewska – aktorka i fotomodelka, na koncie ma liczne role w serialach paradokumentalnych, ogólnopolskich kampaniach, w tym również społecznych oraz w pokazach mody jak Krakow Fashion Day czy Berlin Fashion Week.
- Dariusz Kaleta - ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w Katowicach. Kołobrzeżanom znany jest nie tylko jako malarz, ale także jako działający od 2002 roku, dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej. Nieprzerwanie od 1984 roku wystawia swoją twórczość. W 2009 roku w Sopockim Domu Aukcyjnym, jego obrazy zawisły obok płócien takich polskich twórców, jak Jacek Malczewski czy Stanisław Wyspiański.
- Natalia Krakowiak – wokalistka i aktorka. W 2007 roku związała się z teatrem Studio Buffo w Warszawie, a od 2015 roku z Teatrem Muzycznym „Roma”, w którym gra główne role w musicalach. W tym roku przypomniała o sobie, biorąc udział w dziewiątym sezonie telewizyjnego programu „Twoja twarz brzmi znajomo”.
- Artur Malek – podróżnik, miłośnik przyrody i bloger. Urodził się i wychował w Kołobrzegu, teraz mieszka w Norwegii, podróżuje po świecie i jak sam mówi: „czasem napisze o tym książkę”.
- Krzysztof Pyzia - dziennikarz i producent w Radiu Zet, publicysta, współpracownik tygodników "Angora" i "Focus Historia" pisarz, autor wywiadów-rzek z Wojciechem Pokorą, Jerzym Dziewulskim, Kajetanem Kajetanowiczem i kabaretem Neo-Nówka.
- Romuald Wiśniewski - ukończył Studia w Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby. Pracuje twórczo w dziedzinie rzeźby w brązie, kamieniu, ceramice i drewnie. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą m.in. w: Anglii, Holandii, Kanadzie, Włoszech czy USA. To także autor statuetki Pegaza Kultury.
Statuetkę w kategorii Twórca Kultury odebrał Pan Piotr Bednarski.
W części artystycznej wystąpili: Teatr Impro AB OVO oraz Łukasz Świrk - Człowiek Flaga.
Zdjęcia i video: portal www.miastokolobrzeg.pl