W piątek 31 maja 2019 roku w Hotelu Diune w Kołobrzegu po raz dziewiąty wręczone zostały Nagrody Starosty Kołobrzeskiego „Kołobrzeskie Pegazy Kultury” w kategorii Twórca Kultury i Animator Kultury w ramach Majowych Spotkań z Kulturą.
Już po raz dziewiąty Pegazy powędrowały w kulturalne ręce twórców i animatorów z naszego powiatu. Galę Majowych Spotkań z Kulturą poprowadzili: Aleksandra Kostka, znana pogodynka z TVP2, laureatka Telekamery 2016 oraz spiker gal bokserskich - Piotr Dzięcielski.
W czasie trwania Gali Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Przyjaciele Okruszka” prowadziło zbiórkę dla swoich podopiecznych. Kwota, jaką udało się zebrać to 4 054 złotych. Zebrane środki przeznaczone zostaną na realizację przedsięwzięć rehabilitacyjnych, terapeutycznych oraz edukacyjno – kulturalnych, zmierzających do tworzenia optymalnych warunków wszechstronnego rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie.
Kołobrzeski Pegaz Kultury to nagroda, która została ustanowiona, aby doceniać i przyczyniać się do promocji osób działających w sferze kultury w zakresie jej animacji, a także aktywnej twórczości. O laureatach, jak zawsze, zadecydowała specjalnie powołana Kapituła, składająca się z redaktorów i dziennikarzy działających na terenie Powiatu Kołobrzeskiego.
W kategorii Animator Kultury 2019 nominowanymi zostali:
- Formacja Taneczna „ADHD” z Gościna – nazwa ta wypływa z dynamicznego charakteru osób należących do formacji. Pomysł założenia grupy zrodził się w 2016 roku. Spotkania odbywają się w Domu Kultury w Gościnie. Instruktorem jest czterokrotny wicemistrz w tańcu Łukasz Maciuk. Formacja uczestniczy w wielu imprezach lokalnych i regionalnych, a występy dla publiczności sprawiają im wielką radość.
- Pan Stanisław Barski – na swoim koncie ma liczne nagrody i wyróżnienia na Regionalnych i Wojewódzkich Przeglądach Twórczości Nieprofesjonalnej. Wykonał witraże w kościołach w Nieżynie, Trzyniku, Dygowie, Siemyślu, Robuniu i wielu innych. Obecnie jest w trakcie realizacji okien witrażowych w kościele w Charzynie.
- Stowarzyszenie Historyczne „Dębosz” z Rymania – zajmuje się badaniem historii, poszukiwaniem i opieką nad zabytkami. Organizator wielu prelekcji historycznych, pomysłodawca pikniku historycznego, spotkań z mieszkańcami, organizator 750-lecia Rzesznikowa. Członkowie stowarzyszenia opiekują się starymi cmentarzami na terenie gminy, zaś zabytkami znalezionymi podczas własnych poszukiwań uzupełniają Izbę Muzealną.
- Pan Adam Frankiewicz - reżyser teatralny i kompozytor, założyciel niezależnego wydawnictwa Pionierska Records. Prowadzi warsztaty dźwiękowe i zajmuje się pisaniem scenariuszy słuchowisk. Organizuje wydarzenia kulturalne i edukacyjne. W zeszłym roku był organizatorem spotkań z dźwiękiem Morskie Ucho.
- Pani Natalia Jastrzębska – założycielka Akademii Smaku i Rękodzieła Pasyonatca w Ustroniu Morskim. Prowadzi kreatywne warsztaty dla dzieci i młodzieży, zajęcia plastyczne, rękodzielnicze, animacyjne i kulinarne. Organizatorka wielu wydarzeń charytatywnych.
- Pani Iwona Vetter - wychowanka Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu, członek prestiżowej Międzynarodowej Rady Tańca CID. Od 2003 roku współtworzy Ognisko Baletowe w Kołobrzegu, które w tym roku ma szansę stać się Międzynarodową Akademią Tańca - Członkiem Międzynarodowej Rady Tańca UNESCO w Paryżu. Organizatorka Międzynarodowych Konfrontacji Baletowych w Kołobrzegu.
Statuetkę w kategorii Animator Kultury odebrali Pan Tadeusz Dach i Pan Edmund Kaźmierski - Stowarzyszenie Historyczne „Dębosz” z Rymania.
Nominowanymi w kategorii Twórca Kultury 2019 zostali:
- Pan Dariusz Kaleta – ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w Katowicach. Kołobrzeżanom znany jest nie tylko jako malarz, ale także jako działający od 2002 roku, dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej. Nieprzerwanie od 1984 roku wystawia swoją twórczość. W 2009 roku w Sopockim Domu Aukcyjnym, jego obrazy zawisły obok płócien takich polskich twórców, jak Jacek Malczewski czy Stanisław Wyspiański.
- Pani Alicja Kayzer – utalentowana poetka i pisarka, a także malarka. Swoją twórczość poetycką prezentuje na plenerach literackich, Kołobrzeskich Nocach Poezji i wielu innych imprezach. Zdobywczyni pierwszych miejsc w „Ogólnopolskich Konkursach Jednego Wiersza”. Od 2016 roku członkini Stowarzyszenia Autorów Polskich Warszawa oddział Kołobrzeg.
- Pracownia Plastyczna Twórców Nieprofesjonalnych przy RCK – powstała w 1983 roku i składa się pracowni tkaniny artystycznej, która w zeszłym roku obchodziła 35-lecie oraz z pracowni malarskiej, która w roku 2017 obchodziła 20-lecie powstania. Pracownia zrzesza wielu artystów amatorów, których prace wystawiane są na licznych wystawach oraz przeglądach w kraju i za granicą, gdzie zdobywają nagrody.
- Pan Krzysztof Pyzia - publicysta, producent radiowy, konferansjer, felietonista, reporter. Producent programów w Radiu ZET, współpracownik tygodników "Angora" i "Focus Historia". Pisarz, autor wywiadów-rzek z Wojciechem Pokorą, Jerzym Dziewulskim, Kajetanem Kajetanowiczem czy kabaretem Neo-Nówka.
- Pan Mariusz Rzeszotek – nauczyciel i trener, laureat plebiscytu „Nauczyciel na 6”. Autor książki „Sukces wychowania. Jak budować dobre relacje w grupie”, która spotkała się ze wspaniałym przyjęciem, zwłaszcza wśród psychologów. Książka daje gotowe wskazówki, co należy robić, by w XXI wieku cieszyć się dobrymi relacjami z ludźmi, czego w wirtualnej rzeczywistości coraz bardziej zaczyna brakować zwłaszcza młodym ludziom.
- Pan Romuald Wiśniewski – ukończył Studia w Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby. Pracuje twórczo w dziedzinie rzeźby w brązie, kamieniu, ceramice i drewnie. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą m.in. w: Anglii, Holandii, Kanadzie, Włoszech czy USA. To także autor naszej statuetki Pegaza Kultury.
- Pani Waleria Żuławnik – ukończyła Wydział Dyrygentury Akademii Muzycznej we Lwowie oraz podyplomowe studia asystenckie w Moskwie i Leningradzie. Wykształciła 23 zawodowych dyrygentów. Od 1998 roku prowadzi kołobrzeski chór Cantores Colabregae. Chór pod jej dyrygenturą ma na swoim koncie koncerty nie tylko w naszym powiecie i regionie, ale także za granicą. Dwukrotnie zdobywali tytuł Laureata Wojewódzkiego Przeglądu Chórów i Zespołów Kameralnych w Szczecinie.
Statuetkę w kategorii Twórca Kultury odebrał Pan Dariusz Kaleta.
W części artystycznej wystąpił iluzjonista Marcin Muszyński.
Zdjęcia: portal www.miastokolobrzeg.pl