W sobotę 13 lipca 2019 roku Podborsko opanowali pasjonaci historii wojskowej. 130 rekonstruktorów, ponad 20 pojazdów militarnych oraz samolot to atrakcje V Zlotu Zimnowojennego pod honorowym patronatem Starosty Kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego.
Mały jubileusz, który 13 lipca obchodziła zainicjowana przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu impreza okazała się jedną z największych, jakie w bieżącym sezonie zorganizowano w naszym regionie. Na terenie byłej, supertajnej bazy-magazynu broni atomowej Armii Radzieckiej spotkało się 130 odtwórców historycznych, którzy zabrali zwiedzających teren Muzeum Zimnej Wojny Obiekt 3001 w Podborsku na prawdziwą wyprawę w przeszłość. V Zlot Zimnowojenny zakończył się sukcesem.
W Podborsku pojawiła się rekordowa liczba zainteresowanych historią po II wojnie światowej. Sam tylko muzealny schron odwiedziło ponad 800 osób. Największą atrakcją wydarzenia, jak co roku, były stanowiska grup rekonstrukcyjnych. Na miejscu podziwialiśmy dioramę osadzoną w realiach radzieckiej interwencji w Afganistanie, wspartą sprowadzonym specjalnie na tę okazję gąsienicowym transporterem opancerzonym MTLB (eksponat z kolekcji Pilskiego Muzeum Wojskowego), czy poligonowe obozowisko 8. Dywizji Obrony Wybrzeża. Rozbudowany między innymi o samochody ciężarowe Star 660 oraz Kraz 255B, bardzo bogaty w eksponaty punkt wystawili członkowie GRH Kołobrzeg i GRH Wybrzeże. Za ich sprawą goście zlotu mogli również poznać historię przejmowania Obiektu 3001 z rąk polskich, w radzieckie – rekonstruktorzy przygotowali opatrzony profesjonalnym komentarzem pokaz.
Gratkę dla miłośników wojskowości stanowił park maszynowy. Oprócz pojazdów wspomnianych wyżej, w Podborsku można było zobaczyć transporter opancerzony BTR-152 (eksponat z kolekcji MOP), kilka aut terenowych a nawet słynną Nysę 522 i to w dwóch wariantach. Uwagę zwracał również wojskowy Trabant oraz wyrzutnia WP-8z. Prezentację statyczną wzbogacił pokaz dynamiczny – przejazd po terenie zlotowiska. Dodatkową atrakcją stał się połączony ze zrzutem wody przelot samolotu gaśniczego Dromader, który zorganizowało Nadleśnictwo Białogard. Z kolei Ochotnicza Straż Pożarna w Tychowie oraz ratownicy medyczni przybliżyli tajniki swej służby oraz zasady bezpiecznego postępowania nie tylko w okresie wakacyjnym.
Tegoroczna edycja zlotu wzbogacona była o dodatkowe elementy. W piątek uzbrojona i wyekwipowana zgodnie z historycznymi realiami, 13-osobowa grupa rekonstruktorów pokonała trasę półmaratonu w trakcie II Rajdu Pieszego Śladami Zimnej Wojny. Wieczorem umundurowani uczestnicy wydarzenia pojawili się w centrum Białogardu. Z kolei w sobotę kolumna zlotowa z żołnierzami Sił Zbrojnych PRL odwiedziła Grzybowo, gdzie również przygotowano pokaz historyczny – wylicza nasz rozmówca.
V Zlot Zimnowojenny nie mógłby odbyć się bez wsparcia wielu przychylnych osób oraz instytucji. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:
- Starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski,
- Starosta Białogardzki Piotr Pakuszto,
- Burmistrz Białogardu Emilia Bury,
- Burmistrz Tychowa Robert Falana
Sponsorzy, partnerzy wydarzenia:
- Powiat Kołobrzeski,
- Gmina Kołobrzeg,
- Powiat Białogardzki,
- Miasto Białogard,
- Gmina Tychowo,
- Nadleśnictwo Białogard,
- Nadleśnictwo Gościno,
- Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Białogardzie,
- Regionalne Wodociągi i Kanalizacja w Białogardzie,
- Zakład Mechaniki Pojazdowej Usługi Transportowe Stanisław Rojek,
- Portowa Ochotnicza Straż Pożarna „Tryton”,
- Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Koszalinie,
- Polskie Radio Koszalin,
- Colberg – Kołobrzeska Fabryka Piwa,
- Kuchnia uwielbienia Marek Orłowski,
- Hutor Krzysztof Pawluch
W V Zlocie Zimnowojennym udział wzięły następujące grupy i stowarzyszenia:
- GRH 13. Batalion,
- GRH Bagram 345,
- GRH Braterstwo Broni'70,
- GRH Desantura,
- GRH Kołobrzeg,
- GRH Moro,
- GRH North Regiment,
- GRH Wybrzeże,
- Grupa Polskie Sokoły,
- Hutor Pokazy Historyczne,
- Mieleńska Grupa Rekonstrukcji Historycznej,
- SH Pochodnia,
- SRH Rega.
Wsparcia wydarzeniu udzieliło Pilskie Muzeum Wojskowe.