Koszalińskie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej Era Kobiet działa nieprzerwanie od 2019 roku. Na bazie tego kilkuletniego doświadczenia oraz projektów, jakie zrealizowało stowarzyszenie, jego członkinie widzą potrzebę kontynuacji tych działań. Do tej pory w Koszalińskim Centrum Praw Kobiet przepracowano 600 godzin w ramach różnych warsztatów, udzielono wsparcia ponad 360 osobom.
Od 8 marca 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. realizowany jest projekt „Zachodniopomorskie Centrum Praw Kobiet”, współfinansowany z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego, który działa w 14 powiatach województwa zachodniopomorskiego, a koordynatorem jest Dorota Róża Chałat.
W ramach projektu funkcjonują dwa biura:
1. Zachodniopomorskie Centrum Praw Kobiet z siedzibą w Koszalinie ul. Piłsudskiego 6/2,
2. Zachodniopomorskie Centrum Praw Kobiet z siedzibą w Pyrzycach ul. Stargardzka 32A.
Zajmują się one w szczególności działaniami na rzecz kobiet, w tym: bezpłatnym doradztwem prawnym, pomocą psychologiczno-terapeutyczną i wsparciem obywatelskim w mieście Koszalin oraz powiatach: koszalińskim, białogardzkim, kołobrzeskim, sławieńskim, łobeskim, świdwińskim, drawsko-pomorskim, gryfickim, pyrzyckim, stargardzkim, szczecineckim, choszczeńskim i wałeckim. W tym celu powołano 14 animatorek - doradczyń lokalnych, których zadaniem jest bezpośredni kontakt z kobietami potrzebującymi wsparcia, porady prawnej, psychologiczno-terapeutycznej, jak i promowanie działań Zachodniopomorskiego Centrum Praw Kobiet oraz lokalnych punktów on-line.
Lokalne Centra Praw Kobiet w ramach wolontariatu prowadzą:
- miasto Koszalin – Anetta Urbaniak, radna Rady Miejskiej w Koszalinie;
- powiat koszaliński – Dorota Wójcicka-Popowicz, radna Rady Miejskiej w Polanowie;
- powiat pyrzycki – Agnieszka Odachowska – Piosik; prezeska Fundacji Razem dla Obszarów Wiejskich, Pełnomocniczka Kongresu Kobiet;
- powiat stargardzki – Agnieszka Odachowska – Piosik;
- powiat kołobrzeski – Magdalena Skorupska; terapeutka cranio, propagatorka zdrowego stylu życia i rozwoju osobistego;
- powiat sławieński – Justyna Pacuła-Woźniak, animatorka lokalna SZOWES w regionie koszalińskim;
- powiat łobeski – Joanna Stasiak, radna Rady Miejskiej w Węgorzynie;
- powiat świdwiński – Beata Ociepa, wiceburmistrzyni Świdwina;
- powiat wałecki – Marzena Domańska, animatorka lokalna SZOWES w regionie szczecineckim; prezeska stowarzyszenia KOT;
- powiat drawski – Aneta Olszacka; społeczniczka, animatorka kulturalno-społeczna na terenie gminy Kalisz Pomorski;
- powiat gryficki – Agnieszka Słowińska, społeczniczka, animatorka kultury;
- powiat białogardzki – Anna Suszyńska, radna Rady Gminy Białogard.
- powiat choszczeński- Irmina Olejnik-Czerwonka, pomysłodawczyni i pełnomocniczka Spółdzielni Socjalnej Siria w Drawnie.
- powiat szczecinecki – Lidia Magdalena Pieńkos, socjolożka, przewodnicząca Rady Osiedla w Szczecinku.
Wszystkie animatorki lokalne pełnią dyżur telefoniczny w swoich powiatach w każdą środę w godz. 16.00 – 17.00.
Całodobowo czynny jest numer telefonu interwencyjnego 506 062 288, który obsługuje koordynatorka i pomysłodawczyni projektu Dorota Róża Chałat.
W ramach realizacji projektu Zachodniopomorskie Centrum Praw Kobiet, Stowarzyszenie Era Kobiet współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi, takimi jak:
- Federacją na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny w Warszawie,
- Fundacją Damy Radę,
- Stowarzyszeniem Klub Otwartej Twórczości w Wałczu,
- Fundacją Klucz Nadziei w Kołobrzegu.
Prowadzi też działania edukacyjne w zakresie równego traktowania, przeciwdziałania przemocy, dyskryminacji, praw pacjenckich, łamania praw obywatelskich w różnych obszarach życia kobiet.
W ramach projektu organizuje:
1) Kawiarnie Obywatelskie, w których poruszamy różnorodne tematy, związane z równością, prawami kobiet, prawami obywatelskimi.
Do tej pory odbyło się kilkanaście Kawiarni Obywatelskich, między innymi nt. praw kobiet, wsparcia kobiet wraz z prezentacją filmu „O tym się nie mówi”. Odbyły się spotkania z wicemarszałkinią senatu Gabrielą Morawską –Stanecką o roli senatu w przestrzeganiu konstytucji i praw kobiet; spotkania z dziennikarzem, felietonistą, autorem książek – Tomaszem Piątkiem. W ramach kawiarni obywatelskiej odbyło się również zgromadzenie obywatelskie w Białogardzie - Tour de Konstytucja, we współpracy z Kongres Ruchów Obywatelskich oraz uczestniczyłyśmy ze swoim stosikiem w Tour de Konstytucja w Kołobrzegu.
2) Warsztaty WenDo, z przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć, procedura niebieskiej karty oraz warsztaty podnoszące świadomość pracodawców i pracowników w zakresie równego traktowania pracowników z uwzględnieniem płci, wieku, religii i bezwyznaniowości, przekonań politycznych, orientacji seksualnej.
3) Wykład nt. praw pacjenckich z dr Maciejem Sochą w Polanowie w ramach współpracy z Fundacją Damy Radę.
4) Streamingi z lokalnymi doradczyniami na tematy związane z przeciwdziałaniem przemocy, dyskryminacji, praw pacjenckich, praw obywatelskich.
5) Spotkania Zachodniopomorskiej Sieci Kobiet – Sieć Wsparcia- live z lokalnymi liderkami.
Wszystkie bieżące informacje można śledzić w mediach społecznościowych m.in. na stronie https://www.facebook.com/EraKobietKoszalin oraz u lokalnych animatorek-doradczyń.
Zapraszamy do siedziby projektu: Zachodniopomorskie Centrum Praw Kobiet ul. Piłsudskiego 6/2, w poniedziałek, środę, w godz. 16 – 18, czwartek 10.00-12.00 oraz do udziału w wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie Era Kobiet.
Pozostawiamy kontakt mailowy erakobiet@gmail.com lub telefoniczny 506 062 288.
zdjęcia: facebook Era Kobiet Koszalin
informacja: koordynatorka projektu i prezeska Stowarzyszenia Era Kobiet Dorota Chałat