Starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski serdecznie zaprasza miłośników historii na kolejne spotkanie z cyklu „Tajemnice historii - Tu kiedyś mieszkała śmierć - bunkry w Podborsku", które odbędzie się w dniu 5 listopada 2015 roku.
W dniu 5 listopada 2015 roku (czwartek) o godz. 18.00 w Pałacu Braunschweigów, Oddział Historii Miasta (ul. Armii Krajowej 13) odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Tajemnice historii", które poprowadzi Pan Krzysztof Ferster z Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii i Tajemnic, opiekun postsowieckich bunkrów w Podborsku.
Podczas spotkania będą Państwo mogli poznać historię miejsca, które posiada około dwóch tysięcy kwadratowych podziemnej powierzchni i zlokalizowane było w miejscu, którego nie było na mapach. Jest to jedyny w Europie obiekt tego typu zachowany w tak doskonałym stanie. Do dzisiaj podborski skład głowic i bomb atomowych robi wrażenie. Tym bardziej, że dzięki „strażnikom historii”, obiekt przywrócono do stanu, dzięki któremu jest możliwe jego zwiedzanie. Podczas pobytu w Podborsku do dyspozycji zwiedzających są magazyny, pomieszczenia techniczne i chemiczne, rozdzielnia z systemem alarmowym i telekomunikacyjnym oraz wiele detali. Spotkanie ma wzbudzić zainteresowanie tym miejscem, tym bardziej że wiosną planujemy je zwiedzać w ramach podróży studyjnej.
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Miłośników Historii i Tajemnic powstało kilka lat temu zrzeszając działającą nieformalnie grupę pasjonatów. W naszych szeregach mamy archiwistów, poszukiwaczy, kolekcjonerów i podróżników. Promujemy wiedzę historyczną pośród młodzieży, staramy się docierać do nieznanych miejsc i odkrywać tajemnice przeszłości. Od kilkunastu lat intensywnie pracujemy nad odkrywaniem nieznanych kart militarnej przeszłości współczesnej Rzeczypospolitej. Nasza baza to leśny obiekt 3001 - znany jako Sowiecka Baza Atomowa Podborsko. Tejże poświęciliśmy najwięcej czasu i energii. Badamy przeszłość Koszalina i staramy się dotrzeć do niedostępnych jak na razie miejsc.
Informacja i zdjęcia: Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu