W sobotę 26 października 2019 roku w auli I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu odbył się VII Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim pod honorowym patronatem Starosty Kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego.
Za nami VII Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Rotmistrzu Pileckim, który odbył się w ramach Kołobrzeskiego Dnia z Rotmistrzem Pileckim. Organizatorami wydarzenia kulturalnego byli Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna oraz Powiat Kołobrzeski. W tym roku do konkursu przystąpiło 21 uczestników, uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa zachodniopomorskiego. Uczniowie musieli zmierzyć się z pytaniami testowymi z zakresu życia i działalności Rotmistrza Pileckiego. Komisja konkursowa w składzie Magdalena i Michał Ruczyńscy z Oddziału Szczecińskiego IPN po sprawdzeniu wszystkich prac wyłonili tegorocznych zwycięzców. Zostali nimi:
- I miejsce - Dariusz Guz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września z Kalisza Pomorskiego, uzyskując 98,50 pkt.,
- II miejsce - Szczepan Oleszkiewicz z Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych im. prof. M.T. Huberta ze Szczecina, uzyskał 96 pkt.,
- III miejsce - Paula Jakubik z I LO im. Księżnej Elżbiety w Szczecinku, uzyskała 91,5 pkt.
Podsumowanie konkursu nastąpiło podczas oficjalnej gali w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu. Nagrody zwycięzcom konkursu w imieniu Starosty Kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego wręczył Wicestarosta Jacek Kuś w towarzystwie: Radnego Rady Powiatu Pana Roberta Jaruzela, Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Pana Ryszarda Czepulonisa oraz Pani Magdaleny Ruczyńskiej z IPN w Szczecinie. Sponsorem nagrody głównej rogatywki Pileckiego było Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe w Warszawie.
Kołobrzeski Dzień z Rotmistrzem Pileckim zakończył się pokazem filmu dokumentalnego w reż. Tadeusza Pawlickiego pt. „Witold” oraz koncertem Tadeusza „Tadka” Polkowskiego z Krakowa.
Partnerami wydarzenia byli: Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, Instytut Pileckiego w Warszawie, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz Fundacja LOTTO im. H. Konopackiej, I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu i Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe.
Patronat Honorowy objęli: Andrzej Pilecki syn rtm. Witolda Pileckiego, Dariusz Piontkowski Minister Edukacji Narodowej, Jan Józef Kasprzyk Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Tomasz Tamborski Starosta Kołobrzeski, Jarosław Szarek Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Jacek Pawłowicz Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Wojciech Kozłowski Dyrektor Instytutu Pileckiego.