Obchody zawieszone - zobacz Wojewoda Zachodniopomorski zarządza do 25 marca br. zawiesza organizowanie imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie województwa, w szczególności w: teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, domach kultury i galeriach sztuki.
We wtorek 3 marca 2020 roku w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Kołobrzegu odbyła się konferencja prasowa poświęcona zbliżającym się rocznicowym obchodom 75. rocznicy Walk o Kołobrzeg i Zaślubin Polski z morzem w 1945 roku.
W konferencji udział wzięli: Starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski, Prezydent Miasta Anna Mieczkowska, Wicestarosta Jacek Kuś, Wiceprezes Zarządu Głównego Ligii Morskiej i Rzecznej kmdr Marek Padjas, Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego Aleksander Ostasz oraz pracownik muzeum dr Łukasz Gładysiak. Tematem konferencji było przedstawienie programu tegorocznych uroczystości 75. rocznicy Walk o Kołobrzeg i Zaślubin Polski z morzem w marcu 1945 roku.
Jednym z wydarzeń tych uroczystości jest widowisko historyczne „Bój o Kołobrzeg”. Jak powiedział Starosta Kołobrzeski „Największa inscenizacja w Polsce, większej do tej pory nie notowaliśmy. Blisko 450 rekonstruktorów, 20 sztuk sprzętu, co bardzo ważne jest to jedyna rekonstrukcja w Polsce, w której biorą udział kombatanci, uczestnicy tych walk”. Wydarzenie to cieszy się dużym zainteresowaniem mediów i miłośników rekonstrukcji historycznych. Ponad 400 aktorów wcieli się w role żołnierzy niemieckich, radzieckich i przede wszystkim polskich. Inscenizacja zakończy się sceną zaślubin Polski z morzem.
Jak w roku ubiegłym plaża przy kołobrzeskim molo będzie centralnym miejscem widowiska historycznego. W tym roku organizator inscenizacji Muzeum Oręża Polskiego, zapowiada kilka niespodzianek, które powinny ucieszyć nie tylko pasjonatów militariów. Oprócz nowych, dotąd nieprezentowanych nad ujściem Parsęty, zabytkowych pojazdów militarnych, muzealnicy przygotowali cykl prezentacji i pokazów w ramach miasteczka historycznego.
Program obchodów 75. rocznicy Walk o Kołobrzeg i Zaślubin Polski z morzem w marcu 1945 roku:
14 marca sobota
- Godz. 10.00 – „Spotkanie żołnierskich pokoleń” – spotkanie uczestników walk o Kołobrzeg w marcu 1945 roku z przedstawicielami Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych w Kołobrzegu pod patronatem Starosty Kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego. MIEJSCE: Sala Plafonowa Muzeum Oręża Polskiego (ul. Armii Krajowej 13).
- Godz. 11.00–13.00 – Historyczna gra miejska „Śladami bohaterów walk o Kołobrzeg w 1945 roku”. Zbiórka na dziedzińcu ratusza miejskiego o godz. 10.15.
- Godz. 11.00–17.00 Miasteczko historyczne (plaża przy molo):
- Otwarte muzeum techniki wojskowej.
- Pokazy pojazdów militarnych.
- Prezentacje grup rekonstrukcyjnych.
- Godz. 15.00 – Widowisko historyczne „Bój o Kołobrzeg” z udziałem grup rekonstrukcji historycznej z całej Polski. MIEJSCE: Plaża centralna.
15 marca niedziela
- Godz. 10.00 – Msza św. w Bazylice Mniejszej.
- Godz. 11.30 - Uroczyste zgromadzenie patriotyczne na cmentarzu wojennym.
- Godz. 16.30 – Prezentacja multimedialna „Kołobrzeg 1945” oraz koncert zespołu kameralnego „Viva la musica” dedykowany uczestnikom walk o Kołobrzeg w marcu 1945 roku. MIEJSCE: Regionalne Centrum Kultury (ul. Solna 1).
16 marca poniedziałek
- Godz. 11.00 – Akt zaślubin z polskim Bałtykiem młodych adeptów z Oddziałów Ligi Morskiej i Rzecznej przy Pomniku Zaślubin oraz przejście pod Pomnik I Kapitana Portu kadm. Stanisława Mieszkowskiego do Portu Pasażerskiego.
- Godz. 17.00 – „Zaślubiny Polski z Morzem 1920–2020 w Pucku i w 1945–2020 w Kołobrzegu Fakty i mity” – spotkanie z autorem książki Józefem Wąsiewskim. MIEJSCE: Sala Plafonowa Muzeum Oręża Polskiego (ul. Armii Krajowej 13).