„Sobota z żywą historią”, czyli Muzeum Oręża Polskiego edukuje w wakacje. Dawne, zapomniane rzemiosła, stroje z minionych epok oraz dostępne do zwiedzania wewnątrz wozy bojowe – to wszystko i wiele więcej czekać będzie na gości na wystawach zewnętrznych Muzeum Oręża Polskiego.
Od 20 czerwca 2020 roku startuje nowy projekt edukacyjny pt.: „Sobota z żywą historią”. Na wyprawę w przeszłość będzie się można wybrać z MOP regularnie, przez całe wakacje.
Idea cyklicznych pokazów rekonstrukcyjnych oraz dodatkowych atrakcji z historią w tle narodziła się w Muzeum Oręża Polskiego wraz z planowaniem tegorocznych obchodów dnia dziecka. Ze względu na duże zainteresowanie zwiedzających tzw. historią ożywioną oraz archeologią eksperymentalną, obsada MOP doszła do wniosku, że pokazy i prezentacje z udziałem m.in. rekonstruktorów powinny odbywać się cyklicznie. W ten sposób powstał projekt pt. „Sobota z żywą historią”, którego głównym celem jest przybliżenie dziejów Polski i Europy w ciekawy dla każdej grupy odbiorców sposób.
Spotkania z odtwórcami i edukatorami, spośród których większość występować będzie w kostiumach historycznych oraz dzielić się wiedzą na przygotowanych specjalnie do tego celu stanowiskach, odbywać się będą od 20 czerwca, co najmniej do końca sierpnia, w wybrane soboty miesiąca (informacje na temat dat realizacji projektu będą ogłaszane z przynajmniej tygodniowym wyprzedzeniem).
Pierwsza edycja zaplanowana została na wystawie plenerowej oddziału militarnego MOP przy ul. Emilii Gierczak 5. Pokazy i prezentacje potrwają w najbliższą sobotę od godz. 10.00 do godz. 14.00.
W programie spotkania przewidziano m.in. interaktywne stanowisko archeologiczne, gry i zabawy z historią morską w tle, opowieść o rzemiosłach czasów pierwszych Piastów oraz tajnikach broni czarnoprochowej późnego średniowiecza. Oprócz tego dostępne do zwiedzania w środku będą działo samobieżne SU-57 oraz transporter opancerzony BTR-152. Będzie też można zerknąć na muzealny plener z perspektywy górnej płyty pancernej potężnego „łowcy czołgów” – gąsienicowego ISU-122.
Koszt uczestnictwa w pokazach przygotowanych przez edukatorów i odtwórców wynosi 5 zł/os dopłaconych do biletu wstępu na wystawę główną oddziału. Całość przedsięwzięcia będzie realizowana zgodnie z aktualnie obowiązującymi wytycznymi odnośnie postępowania w realiach pandemii Covid-19.
UWAGA! Realizacja wydarzenia uzależniona jest od warunków pogodowych.