W czwartek 20 sierpnia 2020 roku w oddziale militarnym Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu odbyła się konferencja prasowo z udziałem Starosty Kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego poświęcona pierwszej prezentacji szabli, która najprawdopodobniej należała do dowódcy 18. pułku ułanów pomorskich, płk. Kazimierza Mastalerza.
Już od dzisiaj w Muzeum Oręża Polskiego będzie można obejrzeć unikatową szablę. Na kołobrzeskiej wystawie głównej zabytek związany z bitwą pod Krojantami pozostanie przez kolejne pięć lat. To szabla, która najprawdopodobniej należała właśnie do pułkownika Mastalerza. Eksponat to długoterminowy depozyt, przekazany dla Mumeum przez przyjaciela placówki, podpułkownika rezerwy Jacka Chamerę. Przekazaniu towarzyszyła wizyta specjalistów w temacie kawalerii polskiej z Koła Żołnierzy 12. pułku ułanów podolskich.
Stoczona 1 września 1939 r. bitwa pod Krojantami to jedno z najbardziej znanych starć kampanii wrześniowej. Jej relikty to muzealna oraz kolekcjonerska rzadkość, a ich wartość historyczną podwyższa legenda słynnej szarży przeprowadzonej przez żołnierzy 18. pułku ułanów pomorskich. Nie mniejsza związana jest z dowódcą jednostki, poległym w czasie ataku, pułkownikiem Kazimierzem Mastalerzem. Do bitwy pod Krojantami doszło w pierwszych godzinach wojny obronnej, 1 września 1939 r. Na rozmieszczone na południe od Chojnic stanowiska 18. pułku ułanów pomorskich uderzyła niemiecki 76. pułk piechoty. Najsłynniejszym epizodem starcia stała się spektakularna szarża 200 polskich ułanów. W jej trakcie życie straciło 25, a 50 zostało rannych. Konfrontacja uznana została przez historyków za nierozstrzygniętą nie mniej jednak szerokim echem odbiła się w III Rzeszy.