We wtorek 6 lipca 2021 roku w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu w pałacu Braunschweigów podpisana została umowa o współpracy ze Stowarzyszeniem Katyń ze Szczecina.
Muzeum na podstawie materiałów pozyskanych od Stowarzyszenia planuje zorganizować wystawę czasową poświęconą pamięci ofiar zbrodni katyńskiej. Stowarzyszenie Katyń wchodzi w skład Federacji Rodzin Katyńskich, działa od 1989 roku. Stowarzyszenie zrzesza członków rodzin, które straciły bliskich w Katyniu i innych miejscach zbiorowych mordów, a które po II wojnie światowej osiedliły się na Pomorzu Zachodnim. Swoją działalnością obejmują: kulturę, sztukę, ochronę dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej.
Jak mówi starosta Tomasz Tamborski - Mając na uwadze potrzebę wspólnego działania na rzecz popularyzacji historii Polski i wiedzy o dziedzictwie kulturowym dzięki podpisanemu porozumieniu będziemy wzajemnie promować działania muzeum i stowarzyszenia oraz wspólnie pozyskiwać eksponaty muzealne. Przekazane przez stowarzyszenie do muzeum pamiątki będą upowszechniać wśród mieszkańców naszego powiatu, a zwłaszcza młodzieży, historię związaną z bezprecedensowym mordem wiosną 1940 roku ponad 20 tysięcy obywateli Polski dokonanym przez NKWD na rozkaz najwyższych władz ZSR.
Porozumienie o współpracy podpisali: starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski, prezes zarządu Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie Jolanta Turlińska-Kępys oraz dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Aleksander Ostasz. Porozumienie zawarte zostało na czas nieokreślony.